Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Mały miś w świecie wielkiej literatury”

Zobacz obraz źródłowy

Podobnie, jak w zeszłym roku, grupy III i IV wezmą udział w zadaniach projektowych z Małym Misiem.

Razem z Misiem przedszkole biorące udział w projekcie realizuje kierunek polityki MEN:

• Zapewnienie wysokiej jakości kształcenia oraz wsparcia psychologiczno – pedagogicznego wszystkim uczniom z uwzględnieniem zróżnicowania ich potrzeb rozwojowych i edukacyjnych – rozwijanie kierunkowych zdolności dzieci, praca z emocjami dzieci, – rozwijanie kierunkowych zdolności dzieci.
  • Zdobycie przez dzieci dyplomu: „Odkrywcy pisma, świadczącego o rozwijaniu zainteresowań czytaniem i pisaniem „Odkrywcy emocji, świadczącego o rozwijaniu zainteresowania psychologią człowieka.
  • Wykorzystanie w procesach edukacyjnych narzędzi i zasobów cyfrowych oraz metod kształcenia na odległość.
  • Bezpieczne i efektywne korzystanie z technologii cyfrowych – obsługa edytorów tekstu, wykorzystanie prostych programów graficznych, wyszukiwanie w internecie i odtwarzanie filmów edukacyjnych, obsługa aplikacji służących obserwacji przyrody, obsługa komunikatorów.
  • Działania wychowawcze placówki oświatowej.
  • Wychowanie do wartości, kształtowanie postaw i respektowanie norm społecznych – kształtowanie nawyków czytelniczych, postawy prospołeczne, postawy proekologiczne, dobro, empatia.

Cele projektu:

• Rozwijanie czytelnictwa u najmłodszych czytelników, włączenie rodziców w życie przedszkola;
  • Zachęcanie do głośnego czytania dzieciom – uświadomienie roli czytania w życiu dziecka;
  • Wspólne wyszukiwanie ulubionych pozycji książkowych wg określonych tematów;
  • Budzenie oraz wzmacnianie zainteresowania książkami i publikacjami dla dzieci poprzez zabawy, piosenki, twórczość plastyczną;
  •  Kształtowanie u dzieci umiejętności rozpoznawania, nazywania i rozróżniania emocji oraz rozwijanie zdolności radzenia sobie z nimi;
  • Kształtowanie czynnych postaw wobec zdrowia i bezpieczeństwa poprzez propagowanie zdrowego stylu życia i tworzenie warunków do dokonywania wyborów sprzyjających zdrowiu;
  • Podniesienie jakości pracy przedszkola przez stosowanie zabaw twórczych z elementami doświadczania, obserwowania i eksperymentowania.

Projekt cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem i sympatią ze strony dzieci. Udział w nim przynosi wiele korzyści. Rozbudza pasję do słuchania czytanych bajek i opowiadań, ale także przyczynia się do kształtowania u dzieci postawy otwartości na świat i innych ludzi. Dzięki zaangażowaniu dzieci w projekt, otrzymamy certyfikaty potwierdzające nasz aktywny udział w całym projekcie.

Inicjatorzy projektu:

Aneta Nowak