2 kwietnia jest Dniem Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony w 2008 r. Szkoły i przedszkola, a także inne placówki użyteczności publicznej wzięły udział w akcji propagowania wiedzy na temat autyzmu i budowania wrażliwości społecznej w tym zakresie.

Autyzm jest zaburzeniem rozwoju związanym z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego. Jeszcze niedawno uważano, że autyzm dotyczy głównie chłopców – był diagnozowany u nich niemal cztery razy częściej niż u dziewcząt. Stąd też symbolicznym kolorem autyzmu stał się niebieski.

Przedszkole Nr 4 w Piasecznie wzięło udział w akcji propagowania wiedzy na temat autyzmu i budowania wrażliwości społecznej w tym zakresie. W naszym Przedszkolu przedszkolaki na znak solidarności ubrały się na niebiesko. Obejrzały również prezentacje multimedialną na temat autyzmu.

CELE PROJEKTU:

podnoszenie świadomości społecznej i propagowanie wiedzy na temat Autyzmu oraz Zespołu Aspergera;

kształtowanie postaw społecznych u dzieci w wieku przedszkolnym;

uświadomienie dzieciom obecności osób niepełnosprawnych w najbliższym otoczeniu;

tworzenie sytuacji budujących wrażliwość dziecka, empatię i szacunek wobec innych osób;

integracja grupy przedszkolnej.

Ważne jest, aby nasze przedszkolaki od najmłodszych lat nauczyły się świadomości i poznały, czym tak na prawdę jest autyzm. Dzień ten był doskonałą okazją do pochylenia się na problemami tych osób, zrozumienia ich, pogłębienia wiedzy, a także zbudowania pewności, że każdy z nas na swój sposób może pomagać im, chociażby przez akceptację, przekazywane rzetelnej wiedzy innym, unikanie wykluczania osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu

Koordynatorzy projektu:

Marzena Bakuła