Szanowni Rodzice,

od najmłodszych lat wasze dziecko jest zanurzone w języku i coraz częściej nie jest to jedynie język ojczysty, ale również obcy. Maluchy spotykają obco brzmiące słowa na każdym kroku, a społeczeństwo dąży w stronę wspierania wielokulturowości i otwarcia na świat za pomocą narzędzia, jakim jest język angielski, który stanowi klucz do porozumiewania się bez barier w prawie każdym zakątku kuli ziemskiej.

W naszym przedszkolu zajęcia z języka angielskiego odbywają się  w grupach młodszych (I, II) raz w tygodniu, zaś w starszych (III, IV, V) dwa razy. Zajęcia trwają 30 minut.

Jako wieloletni nauczyciel języka angielskiego metodą Helen Doron Early English pokusiłam się o stworzenie własnego programu nauczania. Treści nauczania programu Teddy – the superhero pozwolą waszemu dziecku na zapoznanie i utrwalenie podstawowego nazewnictwa w języku angielskim. Rolą nauczyciela jest bazowanie na różnorodnych doświadczeniach dzieci w zakresie codziennych czynności i organizowanie sytuacji dydaktycznych, podczas których wasze pociechy poznają poszczególne słowa w bezpośrednim kontakcie z przedmiotem czy zjawiskiem. Zabawne wierszyki i wpadające w ucho piosenki (z kanonu Super Simple Songs, Polly the Collie czy English Nursery Rhymes) sprzyjają zapamiętywaniu słownictwa, zapoznawaniu z prozodią języka obcego, a dzięki temu w przyszłości będą pozytywnie wpływały na wymowę.

Program Teddy – the superhero wspiera zdolności i indywidualny potencjał każdego dziecka, a zarazem doskonale współgra z założeniami obowiązującej w Polsce Podstawy programowej wychowania przedszkolnego. Zakres tematyczny kursu obejmuje:

• zwroty grzecznościowe,
  • liczenie w zakresie 1-10 dzieci młodsze i 1-30 dzieci starsze,
  • zwierzęta (domowe, egzotyczne, owady)
  • czynności,
  • części ciała,
  • przybory szkolne,
  • pojazdy,
  • przeciwieństwa,
  • kolory,
  • członków rodziny,
  • ubrania,
  • meble, naczynia, pomieszczenia,
  • położenie w przestrzeni,
  • uczucia
  • instrumenty,
  • zabawki,
  • części ciała zwierząt i domy zwierząt,
  • sporty,
  • pogoda,
  • pożywienie (owoce, produkty śniadaniowe, warzywa),
  • dni tygodnia.

Program Teddy – the superhero opiera się na metodach aktywnej działalności dzieci, wywołujących określone emocje i przeżycia. Zajęcia bazują na wielozmysłowym poznaniu świata – dotykaniu, próbowaniu, a przede wszystkim działaniu. Do wykorzystywanych metod należą m.in.:

• gry językowe,
  • wiersze, wyliczanki, historyjki,
  • zabawy ruchowe,
  • zabawy dramowe,
  • flashcards,
  • posters,
  • puzzle,
  • piosenki i elementy tańca,
  • eksperymenty,
  • karty pracy.

Efekty kursu są zależne od systematycznego uczestnictwa w zajęciach, a przede wszystkim od indywidualnych możliwości dzieci. Najważniejszym efektem jest samodzielne i spontaniczne używanie języka angielskiego. Obywanie się z językiem obcym w najmłodszych latach życia korzystnie wpływa na dalsze sukcesy w tej dziedzinie, czego z całego serca życzę waszym dzieciom.

Monika Jasińska-Fidor

Wychowawca grupy III